Jesper leder Fantasy SHL:s maratontabell

Plats 24, 63, 5 och 3.

Det är den slutliga ranken som Jesper Hedlund har visat upp under de fyra säsongerna av Fantasy SHL.

Vi tog ett snack med den nya ledaren av maratontabellen – som avslöjar hemligheten bakom framgången.

Med fyra säsonger som underlag säger Fantasy SHL:s maratontabell mer och mer för varje år som passerar. Den placeringen du har nu är resultatet av nästan 100 matchveckor, 208 SHL-omgångar – och 1456 matcher.

Antalet deltagande coacher har under dessa år vuxit från 24 000 under den första säsongen, till strax under 60 000 den senaste säsongen 25/26, dit vi räknar maratontabellen idag.

I den konkurrensen har den 34-åriga Linköpingssupportern Jesper Hedlund stått för en närmast absurd prestation med topplaceringar fyra säsonger i rad. Något som varken kan förklaras med slump eller medstuds, utan en uppenbar skicklighet och fingertoppskänsla.

– Gällande hockeykunskaper finns det nog andra som har det bättre ställt, men tror att jag är hyfsad på att analysera siffror och statistik. Jag försöker sortera ut vad som säger något och vad som är mer slump, säger Jesper på tal om vad som gör att han håller en så jämn nivå.

Hur ser en vanlig vecka ut för dig, när det kommer till Fantasy SHL?

– Dels läser jag på hemsidan, men i huvudsak handlar det om att analysera matchstatistiken från SHL efter varje omgång. Jag lyssnar även på såväl Fantasy SHL-podden som Toppa laget, men det är nog minst lika mycket för underhållning och gött snack som för information.

Hur väger du minuspoäng när det kommer till extra byten, och hur stor vikt lägger du på att bygga lagvärde under säsongen?

– Jag bygger gärna lagvärde tidigt så att jag kan ta in de spelare jag vill sen. Har dålig tolerens för spelare som minskar i värde, så det gör att det kan bli en del minuspoäng på vägen.

Som spelets bästa coach över tid, får man ens vara med i några kompisligor då?

– Nej, haha… och det kanske är lika bra det. Jag var med i en liga till ett liknande fotbollsspel som jag lyckades vinna första året. På avslutningsfesten frågade jag om de hatade mig på riktigt eller om det var sagt med kärlek? “Vi hatar dig, Jesper”, svarade de.

Den nuvarande femte säsongen är inte medräknad i maratontabellen än, men även där har Jesper fått en stark start. Inför Matchvecka 5 parkerar han på plats 35. Med Toppa laget, Juniorkortet och Fria byten spelade ser han fram emot att bygga laget för att vara stark mot slutet av säsongen, där många trippelmatchveckor väntar.

– Joel Persson har varit en favorit genom åren, och han hinner ju faktiskt fylla veteran innan säsongen tar slut. Det blir nog att invänta hans födelsedag innan vi drar veterankortet där i slutet.

Om vi spolar framåt i tiden ytterligare fem år. Vad skulle du ranka högre – en titel som Årets coach eller fortsatt ledning i maratontabellen?

– Bra fråga, men jag väljer faktiskt titeln som Årets coach!

Slutligen, vad tycker du om spelet som sådant, och hur har Fantasy SHL påverkat ditt sätt att följa ligan?

– Jag tycker att spelet har ett utmärkt format, särskilt med tanke på att spelare kan skifta rejält i pris baserat på prestation. Det gör fler spelare relevanta under en säsong, konstaterar Jesper, samtidigt som han även använder spelet som en ventil.

– Jag är både Linköpingssupporter och dålig förlorare. Då är det skönt att ha något annat att falla tillbaka på under en matchkväll, där man kan hitta något att glädjas över.

I toppen jagas Jesper av Elias Enback, med imponerande tre placeringar inom topp 31, och Anton Gunnestrand, som har en femteplats från säsongen 23/24 på sitt CV. Poddprofilen Simon Carlsson är fyra efter en andraplats som bäst från 23/24. Christoffer Helmering, som ledde maratontabellen efter tre säsonger, har halkat ned till femteplatsen efter en mindre lyckad säsong i fjol.

Här presenterar vi Topp 100-listan för Årets coach. Vill du veta din placering? Kommentera vår Instagram-post som handlar om maratontabellen, så letar vi upp dig och svarar med totalpoäng och totalplacering.

*Varje konto är kopplat till en specifik mailadress, så har du registrerat dig från en annan adress något år har den adressen fått en separat historik.

     
LagnamnCoachTotalpoängTotal rankTitlarBästa rank
Rafa VitidsarnJesper Hedlund13924123
FC BussenElias Enback135892019
Gunne HCAnton Gunnestrand13571305
Kapten RödskäggSimon Carlsson13516412
Typiskt MigChristoffer Helmering13511513
BruksortensAnropWilliam Nederman133276027
Boorks Favoriter HCJesper Grandell13263711
KopparUgglorna HCDaniel Jansson131958013
UÅ MästerbottenWilliam Täfvander131629034
Sörböle snipersJonatan Nerdal1308810115
Tricky TreesAnton Ågren1307711022
HC FlynniePatrik Gränefjord1306112023
Bureå Bänkers UnitedRobin Lindgren (Norran)130421307
Team21Jerry Bjuhr1302414044
Skalle BKAdam Hernández1300915042
AdamsAdam Jonsson1299016045
Lokomotiv BroholmSvante Broholm1292317023
Lil'B HFBjörn Lönn1292018037
Blue BullsPontus Burman12892190153
BlueBullsRobin Klinga1287220034
Åla palmeAnton Holm1286821074
Old EtoniansEddie Jonsson128642222
HC BENCH PRESS KINGSAdam Mallick1284723012
En vraViktor Nordmark12838240115
Vasa HCJakob Björk1280525011
Ln hcNils Asplund128002605
Robbans finestAlfred Johansson127992705
HC Norrlands GuldJens Allansson127762808
Johan HohanenAnton Holm1276129152
FunktionsfemmanFredrik Nyberg1275030073
Linköping Lindy HoppersÖmer Kus1273731022
Karlsborgs BKCasper Henriksson1272932032
501st LEGIONElias Thun Hansson1272633064
Stackfallet StarsHenrik Eklund12721340101
Team SiverboPeter Siverbo1271735020
Jeremy BoISS L1270036058
StålmännenJens Lundmark126953722
ExpendablesAdam Lundqvist1268638024
PorokaraWalter Gigena1267739063
Bomberna HCJohannes Gunhaga1266240033
Brock Montpetits BrustabletterHarald Mattsson12659410137
Golden HawksDaniel Magnusson1264442073
Sergels HCMax Sjövall1262443091
0hTimmy Larsson1261544012
Sebgårdens IFSebastian Forsberg1260845010
HC GlidåskjutAndreas Hedvåg1259246020
GreenteamLucas Åman1258447079
Big break HeensWilhelm Warborn1258248096
Tjörn IslandersTobias Oskarsson1258248051
Korndalens KamraterAndreas Grimheden12581500129
Wiesels WeaselsAndreas Wieselqvist1256251061
Jönnets lärjungarMiguel Guerra1256152176
JoDa_KingsJonas Danielsson1254653139
CraptasticJonas Dahir12532540234
Fantasyaddicts HCLinus Klinga12515550150
Jabbes polersTomas Nordström12512560192
Lulles LakejerJon Lundström1250757189
Mumindalens IFAnton Britz1249258040
Team BrunJoakim Brun12479590106
Stolta SaikenAnton Fjelner12467600105
Motala Gubbs HockeyEmil Holgersson1246061067
Conny Strömberg HCSamuel Gunhaga1245562043
BalaGarbaOnIceOscar Norgren1244063070
Zorros FarsatacklareMax Larsson12432640293
Lallish hcNils Strömbom1243264040
Carlitos ChicosCarl Löfqvist1242066033
Send In The Clownsglenn svensson1240767093
Real ETEric Carlsen1239168139
GroKo HockeyWilliam Karlsson12378690120
Puck Out HCPär Johansson1237869060
PassPåMadrassLinus Johansson12373710137
Nygårds GubbarCasper Åberg12359720202
Team LaggeAnton Lager1235573014
Mike's PowerhouseMikael Johansson1234874016
FettotimJohan Lindberg123477524
Skarp som en SteenkulaMartin Wahlberg12347750187
Krokslätts KungarOskar Arvidsson1234775151
Loob BKJohan Persson12342780225
Bryggan HCFredrik Antonsson12339790131
Svett & TigerränderJohan Norberg12323800129
Jimmies KirurgerJohn Israelsson1232181095
KrilleKrille Westling1232181267
Daggas StarsVictor Dagfält1232083078
Fredriks stjärnorFredrik Israelsson12315840165
Sams IFMikael Söderström1230685013
HC BrunkSamuel Nejdsäter1230486049
St. Anton IFAnton Edman12299870230
NorrbyRickard Gustafsson1228888089
HK SilverrävarnaJohannes Molander1228689074
THKTimpas Pojkar1228590056
Saurussuanto SnipersMattias Omma12285900144
Håkans ÄnglarAndreas Håkansson1228590028
Lord of the RinksKlas Österman1228393036
Dallan StarsFilip Vållström1227894037
Lag Anette NorbergJocke Johansson Modin12271950129
Slupen15Roger Sjöström12264960356
Stenhjul HCLudvig Andersson1226297081
Nyqans IKGustav Nyqvist1226198017
MG RödhåksHenrik Lööv1225999094
Team WesterbergAnnelie Westerberg122561000474