Malmö sätter starkt avtryck

Satsade du på Malmöspelare inför trippelmatchveckan?

Grattis – då har du förmodligen plockat många placeringar i Årets coach.

Matchvecka 7 domineras nämligen fullständigt av rödhökar i listan över spelare som påverkat fantasytabellen mest.
 

Låga priser och lågt ägande i kombination med hög poängleverans. Det är så en spelare gör som mest skillnad för din ranking i Årets coach. I Malmö finns ett helt gäng spelare från den kategorin efter två spelade matcher under Matchvecka 7.

Robin Hanzl är veckans stora kap. Inte nog med att hans 36 fantasypoäng är klart bäst i klassen. Han är dessutom bara ägd av 2,2 procent av coacherna samtidigt som hans pris på 7,3 mkr sparar mycket budget till det övriga lagbygget för den som äger honom.

Janne Kuokkanen är tvåa på listan med 27 inspelade poäng. Skulle vi även räkna in att han sitter som kapten i ett antal lag – då skulle han vara den spelaren som gjort allra störst skillnad hittills.

Listan fortsätter sedan med att rada upp flera Malmöiter, med Oliwer Kaski och Patrik Norén närmast i följd. Viktor Lodin är veckans näst bästa poängplockare, men också klart dyrast och mest ägd. Det gör att hans påverkan på spelet blir något lägre än för övriga spelare på listan.

Här är de som gjort störst skillnad hittills under Matchvecka 7. Vem är din mest avgörande spelare?

     
SpelarePrisPoängÄgare %IV-poängPoängvärde
Robin Hanzl7.3362.235.204.82
Janne Kuokkanen8.5272.426.363.10
Oliwer Kaski8.2225.620.772.53
Patrik Norén6.4175.316.112.52
Joe Snively7.7191.518.722.43
Carl Persson9.4232.022.542.40
Viktor Lodin9.82824.521.142.16
Thomas Berg-Paulsen6.2130.712.922.08
David Bernhardt6.7131.412.811.91
Oskar Blomgren8.0151.314.811.85
Lauri Pajuniemi8.5163.515.441.82
William Von Barnekow6.9133.912.491.81
Paul LaDue7.7140.713.901.80
Tim Söderlund6.1110.910.901.79
Per Svensson7.2131.712.771.77
Theodor Lennström7.9141.313.821.75
Emil Djuse7.6130.312.961.71
Tinus Luc Koblar7.6132.112.731.67
Anton Lander7.3120.311.971.64
Filip Roos8.6142.613.631.59
Filip Cederqvist8.3146.013.161.59
Jonathan Myrenberg8.0133.112.601.58
Joel Lassinantti7.6137.512.021.58
Zion Nybeck6.3101.49.861.57
Filip Björkman5.890.18.991.55
Jacob Johansson8.4131.412.811.53
Graeme Clarke8.2134.212.451.52
Max Lindholm7.8121.011.881.52
Ben Tardif7.3111.110.881.49
Jani Lampinen6.091.38.891.48
Nikolas Brouillard8.1120.911.891.47
Filip Eriksson8.1121.111.871.47
Linus Sandin7.2113.910.581.47
Marcus Krüger6.8100.59.951.46
Jacob Peterson8.2120.811.901.45
Klas Dahlbeck9.0130.512.941.44
Oskar Lindblom7.6111.110.881.43
Petter Vesterheim6.9101.09.901.43
Robin Salo8.7135.112.341.42
Pontus Andreasson7.0101.29.881.41